League_banner tennis_link_logo BBTAO_FIRSTDATA_color_Horizontal play_it_forward_apply_1024x512 GPTA_image facebook     twitter     youtube
USTA Georgia
116 Marble Mill Road
Marietta, GA 30060
404-256-9543
Tax ID 58-1309245
 

Junior Tournament Winners in May 2016

May 6, 2016 09:12 AM

Click here for the list of 2016 Level 1-4 Southern junior tournaments.

white_1x1

Level 1A

Hilton Head Island, SC

May 13-16

Boys 14 Singles

Grant Durham

Boys 12 Singles

Will Mayew

Girls 14 Singles

Mary Grace Armistead

Girls 12 Singles

Margaret Navarro

Boys 14 Doubles

Grant Durham

Daiven Sharma

Boys 12 Doubles

Waleed Qadir

Rahul Sachdev

Girls 14 Doubles

Kylie Collins

Allie Gretkowski

Girls 12 Doubles

Margaret Navarro

Isabela Thornhill

white_1x1

LEVEL 3

Shreveport, LA

May 7-8

Boys 18 Singles RED

Peter Hartman

Boys 16 Singles RED

Welsh Hotard

Boys 14 Singles RED

Stafford Yerger

Boys 12 Singles

Kai Reinauer

Boys 10 Singles

Ben Reinauer

Boys 18 Singles WHITE

Zachary Smith

Boys 16 Singles WHITE

David Trudell

Boys 14 Singles WHITE

Jake Sweeney

Girls 18 Singles

Hunter Roper

Girls 16 Singles

Gavriella Smith

Girls 14 Singles

Christina Danford

Girls 12 Singles

Cydney Rogers

Girls 10 Singles

Mary Ellen Longmire

white_1x1

LEVEL 3

Birmingham, AL

May 14-15

Boys 18 Singles A

Jef Simpson

Boys 16 Singles A

Joshua Raab

Boys 14 Singles A

Wes Lartigue

Boys 12 Singles A

Asa Wong

Boys 10 Singles

Charles Fruge

Girls 18 Singles A

Carling Deehr

Girls 16 Singles A

Jillian Hobbs

Girls 14 Singles A

Kida Ferrari

Girls 12 Singles A

Kife Onyeagocha

Girls 10 Singles

Adriana Sciara

Boys 11 Green Dot

Charlie Robin

Girls 11 Green Dot

Difei Zhu

Boys 18 Singles B

Hunter Harrison

Boys 16 Singles B

Jefferson Hobbs

Boys 14 Singles B

Philip Bosman

Boys 12 Singles B

William Hernandez

Girls 18 Singles B

Maggie Cubitt

Girls 16 Singles B

Miriam Grosmann

Girls 14 Singles B

Elizabeth Standifer

Girls 12 Singles B

Inge Park

LEVEL 3

Norcross, GA

May 20-22

Boys 18 Doubles

Harvey Maughan

Gaston Muhammad

Boys 16 Doubles

Casey Markulike

Tyler Kane

Boys 14 Doubles

Simar Bajwa

John Lasanajak

Boys 12 Doubles

Blake Hilsen

Reese Hilsen

Boys 11  Doubles

Owen Dooley

Evan Le

Boys 10 Doubles

Palmer Byrnes

Cooper Johnson

Girls 18 Doubles

Brenna Reilly

Maria Thibault

Girls 16 Doubles

Ami Grace Dougah

Jacqueline Lopez

Girls 14 Doubles

Brooke Despriet

Kennedy Hazelwood

Girls 12 Doubles

Lucy Kalbas

Isabelle Tajuatco

Girls 10 Doubles

Addison Bowman

Madeleine Rexroat

Level 3

Winston-Salem, NC

May 27-30

Boys 18 Singles

Bennett Crane

Boys 16 Singles

Jerry Wang

Boys 14 Singles

JonBrann Reid

Boys 12 Singles

Lincoln Battle

Boys 10 Singles

Augie Ballantine

Girls 18 Singles

Sophia Patel

Girls 16 Singles

Jenna Thompson

Girls 14 Singles

Katie Weber

Girls 12 Singles

Angelina Jacobs

Girls 10 Singles

Lisa Kranec

Boys 18 Doubles

Bennett Crane

Collin Shick

Boys 16 Doubles

Kaya Arinc

Max Vicario

Boys 14 Doubles

Andrew Broadstreet

Logan Trimp

Boys 12 Doubles

Wyatt Cannon

Aditya Narayanan

Boys 10 Doubles

Augie Ballantine

Hayes Gilbert

Girls 18 Doubles

Katherine Earnhardt

Sophia Patel

Girls16 Doubles

Amber Fuller

Jenna Thompson

Girls14 Doubles

Sophia Strugnell

Melody Zhang

Girls12 Doubles

Sydnie Durham

Vennmukiil Mathivanan

Level 3

Belton, SC

May 27-30

Boys 18 Singles

Spencer Brown

Boys 16 Singles

Huntley Allen

Boys 14 Singles

Ashe Ray

Boys 12 Singles

Ian Rasheed

Boys 10 Singles

Gibson Goodroe

Girls 18 Singles

Lauren Joch

Girls 16 Singles

Anna Letto

Girls 14 Singles

Sayda Hernandez

Girls 12 Singles

Mattie Grace Dermody

Girls 10 Singles

Breeze Simon

Boys 18 Doubles

Jeffrey Dayton

Elijah Elie

Boys 16 Doubles

Luke McClelland

Chad Nash

Boys 14 Doubles

James Qu

Stanley Waters

Boys 12 Doubles

Lucas Acevedo

Jacob Smith

Boys 10 Doubles

Logan Tomoski

Trevor Novotny

Girls 18 Doubles

Samantha Calais

Madalina Man

Girls 16 Doubles

Katherine Lyman

Lauren Quinn

Girls 14 Doubles

Samantha Johns

Sayda Hernandez

Girls 12 Doubles

Mattie Grace Demody

Gigi Hinson

Girls 10 Doubles

Taylor Kingsley

Sidney Mitchell

Level 3

Little Rock, AR

May 28-31

Boys 18 Singles

Hunter Harrison

Boys 16 Singles

Wesley Barnett

Boys 14 Singles

Foster Rogers

Boys 12 Singles

Ethan Richardson

Boys 10 Singles

Win Gibson

Girls 18 Singles

Cameryn Cupelli

Girls 16 Singles

Hunter Roper

Girls 14 Singles

Presley Southerland

Girls 12 Singles

Cydney Rogers

Girls 10 Singles

Emmory Simmons

Boys 18 Doubles

Hunter Harrison

Jef Simpson

Boys 16 Doubles

Wesley Barnett

Jacob Bridges

Boys 14 Doubles

Jackson Davis

Foster Rogers

Boys 12 Doubles

Joseph Patton

Ethan Richardson

Boys 10 Doubles

William Allen

Edward Read

Girls 18 Doubles

Cameryn Cupelli

Lilly Jackson

Girls 16 Doubles

Maddie McKee

Hunter Roper

Girls 14 Doubles

Brooke Killingsworth

Sara Schneringer

Girls 12 Doubles

Caroline Chambers

Jenna Payne

Girls 10 Doubles

Leena Cashman

Naya Kessman

Level 3

Ridgeland, MS

May 28- June 1

Boys 18 Singles

Stedman Strickland

Boys 16 Singles

Christopher Rios

Boys 14 Singles

 Mathis Billman

Boys 12 Singles

Andrew Sweat

Boys 11 Singles GREEN

Ryan Roth

Boys 10 Singles

Lytle Moore

Girls 18 Singles

Megan Humphreys

Girls 16 Singles

Callie Billman

Girls 14 Singles

Sayda Hernandez

Girls 12 Singles

Caroline Hudson

Girls 11 Singles GREEN

Parker St.Amant

Girls 10 Singles

Heidi Clayton

Boys 18 Doubles

Stedman Strickland

Mason Vice

Boys 16 Doubles

Eric Huey

Christopher Rios

Boys 14 Doubles

Mathis Billman

Walker Ellis

Boys 12 Doubles

Lampton Moore

Ivey Yelverton

Boys 11 Doubles GREEN

Eli Bowen

Ryan Roth

Boys 10 Doubles

Bradyn Bowman

Everette Garrett

Girls 18 Doubles

Catherin Owen

Sylvia Viljoen

Girls 16 Doubles

Anna Nichols

Callie Billman

Girls 14 Doubles

London Breedlove

Caroline Hudson

Girls 12 Doubles

Anna Hudson

McKenna Wheatley

Girls 10 Doubles

Chase Grafton

Emily Shows

Level 3

Lafayette, LA

May 28- June 3

Boys 18 Singles

Nicholas Watson

Boys 16 Singles

Zachary Smith

Boys 14 Singles

Benjamin Koch

Boys 12 Singles

Charles Fremaux

Boys 10 Singles

Ben Reinauer

Girls 18 Singles

Emily Orr

Girls 16 Singles

Kennedi Carter

Girls 14 Singles

Paige Duncan

Girls 12 Singles

Micah Pierce

Girls 10 Singles

Mary Ellen Longmire

Boys 18 Doubles

Silvio Cocito-Monoc

Chase Schupp

Boys 16 Doubles

Welsh Hotard

Benjamin Koch

Boys 14 Doubles

Aidan Mahoney

Andrew Otzenberger

Boys 12 Doubles

Mason Landreth

Kai Reinauer

Boys 10 Doubles

Ben Reinauer

Steven Rice

Girls 18 Doubles

Morgan Forshag

Emily Ory

Girls 16 Doubles

Elise Bourque

Anna Harvey

Girls 14 Doubles

Paige Duncan

Madison Morris

Girls 12 Doubles

Anne Scott Guglielmo

Micah Pierce

Girls 10 Doubles

Natalie Devraj

My-Anh Holmes

Level 3

Macon, GA

May 28-June 2

Boys 18 Singles

Blake Croyder

Boys 16 Singles

Tyler Stice

Boys 14 Singles

Zacharia Jordan

Boys 12 Singles

Zachary Raymond

Boys 10 Singles

Palmer Byrnes

Girls 18 Singles

Cori Gauff

Girls 16 Singles

Angel Carney

Girls 14 Singles

Carson Tanguilig

Girls 12 Singles

Mai Nguyen

Girls 10 Singles

Ashlyn Taylor

Boys 18 Doubles

Harvey Maughn

Gaston Muhammad

Boys 16 Doubles

Joshua Raab

Justin Waldman

Boys 14 Doubles

Arul Gupta

Pranav Iyer

Boys 12 Doubles

Connor Grove

Cortland Hazard

Boys 10 Doubles

Palmer Byrnes

Cooper Johnson

Girls 18 Doubles

Samantha Armas

Erin Chratian

Girls 16 Doubles

Kate Gray

Ann Marie Hiser

Girls 14 Doubles

Isabella Larson

MacKenzie White

Girls 12 Doubles

Anya Nelson

Kylin Sadler

Girls 10 Doubles

Anna McGowen

Ashlyn Taylor

Level 4

Memphis, TN

May 20-23

Boys 18 Singles

Harrison Reasons

Boys 16 Singles

Hudson Brown

Boys 14 Singles

Walker Stearns

Boys 12 Singles -YELLOW

Connor Jenkins

Boys 12 Singles

Connor Jenkins

Boys 12 Singles -GREEN

Roberto Ferrer Guimaraes

Boys 10 Singles

Joey Drouillard

Girls 18 Singles

Catherine Owen

Girls 16 Singles

Elise Sickle

Girls 14 Singles

Ally Brown

Girls 12 Singles -YELLOW

Ayden Kujawa

Girls 12 Singles -GREEN

Mimi Proctor                       ​                         ​                         ​                         ​       

Girls 10 Singles

Madison Clark

Boys 18 Doubles

Jacob Bridges

Parker Stearns

Boys 16 Doubles

Seth Richey

Takuma Walter

Boys 14 Doubles

Jake Maxson

Walker Stearns

Boys 12 Doubles -YELLOW

Anson Anderson

Foster Pierce

Boys 12 Doubles -GREEN

Vitor Ferrer Guimaraes

Roberto Ferrer Guimaraes

Boys 10 Doubles

Wiley Barron

Joey Drouillard

Girls 16 Doubles

Anna Lee

Elise Sickle

Girls 14 Doubles

Sobenna Egwuekwe

Kai Paige Wince

Girls 12 Doubles -YELLOW

Zoeya Khan

Zoe Pelts

Girls 12 Doubles -GREEN

Lexi McDonnough

Mimi Proctor

Girls 10 Doubles

Madisen Clark

MeKenzy Clark

 

white_1x1
 

Back

 
 

 
 
 
 
 
Close